Environment and Natural Resources

Biography

Robert Adams (1937-)

Elmer Ivan Applegate (1867-1949)

Chester H. Armstrong (1892-1973)

John Jacob Astor (1763-1848)

Les AuCoin (1942-)

Florence Merriam Bailey (1863-1948)

Vernon Bailey (1864-1942)

Simon Benson (1851-1942)

Cyrus Bingham (1870-1937)

Samuel H. Boardman (1874-1953)

John C. Boyle (1887-1979)

Robin Cody (1943-)

John Colter (ca. 1775-1813)

Guy Cordon (1890-1969)

Percy A. Cupper (1882-1943)

William Cusick (1842-1922)

L. B. Day (1932-1986)

William O. Douglas (1898-1980)

David James Duncan (1952-)

William L. Finley (1876-1953)

Jerry F. Franklin (1936-)

Helen Gilkey (1886-1972)

Zane Grey (1872–1939)

Henry Haefner (1884-1978)

Carl Hall (1921-1996)

Childe Hassam (1859 - 1935)

Louis F. Henderson (1853-1942)

Greg Higgins (1958-)

James J. Hill (1838-1916)

Hines and the Edward Hines Lumber Company

Judson Dean "Judd" Howard (1875?-1961)

Thomas Howell (1842-1912)

Robert Deniston Hume (1845-1908)

Glenn Jackson (1902-1980)

John Jeffrey (1828-?)

Gertrude Jensen (1903-1986)

Peter Kerr (1861-1957)

William A. Langille (1868-1956)

Lilla Leach (1886-1980)

Craig Lesley (1945-)

Reub Long (1898-1974)

Etienne Lucier (1793-1853)

Hector Macpherson (1918-2015)

David T. Mason (1883-1973)

Georgia Mason (1910-2007)

Oliver Matthews (1892-1979)

Thomas William Lawson McCall (1913-1983)

Michael McCloskey (1934-)

John C. Merriam (1869-1945)

William Bernard Milbury (1872-1916)

John Minto (1822-1915)

Thomas Leander Moorhouse (1850-1926)

Wayne Morse (1900-1974)

John Muir in Oregon

Thornton Munger (1883-1975)

Richard Neuberger (1912-1960)

Thomas Nuttall (1786-1859)

Peter Skene Ogden (1790-1854)

Karl Onthank (1890-1967)

George W. Peavy (1869-1951)

Morton Peck (1871-1959)

Walter Perry (1873-1959)

Alfred Qualman (1904-1993)

Alexander Ross (1782-1856)

Russell Sadler (1942-)

Robert Sawyer (1880-1959)

Isaac W. Smith (1826-1897)

Gary Snyder (1930-)

David Sohappy (1925-1991)

William G. Steel (1854-1934)

Robert Straub (1920-2002)

Albert Sweetser (1861-1940)

David G. Talbot (1933-)

Jack Ward Thomas (1934-)

David Thompson (1770-1857)

Socrates Tryon (1816-1855)

James W. Virtue (1837-1903)

John B. Waldo (1844-1907)

Leonard Wallulis (1902-1977)

C. B. Watson (1849-1930)

Oswald D. West (1873-1960)

Opal Whiteley (1897-1992)

Elizabeth Woody (1959-)

John Yeon (1910-1994)

Biota Event Group Institution

C.A. Smith Lumber Company

Clackamas Hydroelectric Project

Collier Logging Museum and State Park

Columbia Region Association of Governments (CRAG)

Columbia River Fisherman's Protective Union

Columbia River Inter-Tribal Fish Commission

Columbia River Packers Association

Columbia River Treaty (1964)

Cranberry Industry

Crooked River Project

Department of Environmental Quality

Deschutes Land Trust

Eugene Water & Electric Board (EWEB)

Evans Products Company

Farmers' markets

Flax and Linen Industry of Oregon

Grass seed industry

Harry & David/Bear Creek Orchards

High Desert Museum

Hudson's Bay Company

Hull-Oakes Lumber Company and mill

Hutson Museum

Izaak Walton League in Oregon

Jantzen

Kettle Foods, Inc.

Land Conservation and Development Commission (LCDC)

Land Use Planning

Lord & Schryver Landscape Architects

Myrtlewood Industry

National Forests in Oregon, 1892 to 1933

Olmsted Portland Park Plan

Oregon-American Lumber Company

Oregon Tsunami Hazard Mitigation Program

Oregon Zoo

Pacific Fur Company

Rogue Basin Coordinating Council

Roseburg Forest Products

Seufert Brothers Cannery

The Siskiyou Regional Education Project

SOLVE (SOLV)

Springfield Creamery

Timber Industry

Trojan Nuclear Power Plant

Troutdale Aluminum Plant

Tualatin Riverkeepers

Union Fishermen's Cooperative Packing Company

University of Oregon Museum of Natural and Cultural History

Urban Growth Boundary

U.S. Army Corps of Engineers

U.S. Bureau of Land Management

U.S. Bureau of Reclamation

U.S. Fish and Wildlife Forensics Lab

U.S. General Land Office in Oregon, ca. 1850-1946

Walterville Canal & Powerhouse

Willamette Industries

Miscellany Place

Ah Hee Diggings (Chinese Walls)

Albany

Alkali Lake Chemical Waste Disposal Site

Alsea (Alcea)

Alsea River

Alvord Desert

Ambleside Summer Homes Tract

Amelia City

Applegate River

Ashland

Auburn

Bagby Hot Springs

Baker City

Community of Bates

Bates State Park

Bear Creek Valley

Beaver Army Terminal Dock

Big Summit Prairie

Blue Mountains

Community of Blue River

Boardman

Bonneville Dam

Breitenbush Hot Springs

Bridge of the Gods

Brookings

Burns

Butte Falls

Camp Polk and Camp Polk Meadow Preserve

Cape Blanco

Cascade Locks

Cascade Mountain Range in Oregon

Catlow Valley

Celilo Falls

Christmas Valley Air Force Station

Chromite mining

Civilian Conservation Corps in Coos County

Lan Su Chinese Garden

Columbia River Gorge National Scenic Area

Columbia River

Coos Bay

Crater Lake National Park

Crooked River

DeMoss Springs Park

Detroit Dam

Diamond Lake

Community of Dora

Echo

Eight Dollar Mountain

Eldorado Ditch

Estacada

Faraday Dam and Powerhouse

Forest Park

Forest Service Radio Lab

French Prairie

Gilchrist

Glaciers in Oregon

Gold Ray Dam

Grants Pass

Greenhorn Mountains

Guild's Lake

Hart Mountain Civilian Conservation Corps (CCC) Camp

Hatfield Marine Science Center and Visitor Center

Henry Hagg Lake

Illinois Valley Soil & Water Conservation District

John Day Fossil Beds

Johnson Creek

Joseph (town)

Kalmiopsis Wilderness

Kelly Butte Civil Defense Center and Kelly Butte Natural Area

Kinzua (town)

Klamath River

Lake Oswego

Linkville and the Moore Family

Lithia Park

Long Creek (town)

Lorane (town)

Lower Klamath Lake

Macleay Park

Malheur National Wildlife Refuge

Malin

McKenzie River

Mill City

Mount Ashland

Mount Hood

Mount Mazama

Mount McLoughlin

Mount Tabor Park

Neahkahnie Mountain

Nehalem Bay State Park

Newberry National Volcanic Monument

City of North Bend

North Fork Fish Ladder

Oaks Bottom

Oregon Caves National Monument

Oregon Dunes

Oregon Dunes National Recreation Area

Oregon Trail

Oswald West State Park

Oswego Iron Furnace

Our Mountain

Owyhee Canyonlands

Paisley Caves

Peavy Arboretum

Pilot Rock (geologic feature)

Pine Mountain Observatory

Portland Japanese Garden

Portland Park Blocks

Port Orford Meteorite Hoax

Reedsport

Rogue River National Forest

Salmon-Huckleberry Wilderness

Samuel H. Boardman State Park

Sea Lion Caves

Sheridan

Silver Falls State Park

Siskiyou National Forest

Sitkum and Brewster Valley

Smith Rock State Park

Snake River

South Slough National Estuarine Research Reserve

Spirit Mountain

Starkey Experimental Forest and Range

Starvation Creek

Steens Mountain

Strawberry Mountains

Table Rocks

The Dalles

Three Arch Rocks National Wildlife Refuge and Wilderness

Three Sisters Wilderness

Tillamook Rock Lighthouse

Tryon State Park

Tumalo Irrigation District

Two Dragon mining camp

Umatilla Army Depot

Umpqua River

Union Peak and Union Creek

Vanport

Vernonia

Waldo (city)

Waldo Lake

Wapato Lake National Refuge

Willamette Falls

Willamette National Forest

Willamette River

Willamette Stone and Willamette Meridian

Willamette Valley

Willamina (city)

Winship Settlement